Sirke Anası ev yapımı Elma Sirkesi’nin muhteşem sonucu

Sirkeyi evde yapma girişimimiz bizim için çok yeni bir konuydu, hatta ikici deneyimimizdi diyebilirim. Zaten 5-6 ay önce hazırladığımız sirke kurulumu resimlerini ve tarifi de sizinle mayıs ayında paylaşmıştım.

Biz sabırla beklerken sürecimizi, meğer sirke de kendi sabrıyla “olmayı” bekliyormuş…

Ali, ilk 15-20 gün boyunca her gün kavanozdaki malzemeleri tahta bir kaşıkla karıştırdı. Böylece karanlıkta fermente “olmayı” beklerken her gün bir buluşma yaşandı 🙂 Bu buluşmaların sonunda, gerçekten karşılaşacağımız manzara konusunda hiç bir fikrimiz yoktu…

Daha önce geçen sene de sirkeyi bir kez evde yapmıştık ama sadece tortulu, müthiş bir lezzet yakalamıştık. Bu sefer neyi farklı yaptık tam bilmiyorum ama sonuç bambaşka oldu.

Bu arada da zaten Ali tariflerde gezinirken, gerçek sirke yapımında “SİRKE ANASI” diye bir tanım çıktı karşımıza. Eğer zaten bu tanımla karşılaşmasaydık, biz sirkeyi bozuldu diye toptan atabilirdik.. 🙂

Bu güne kadar biz hiç tanışmamıştık “Sirke Anası” ile… Nerden tanışacaktık ki 🙂 Şehir hayatında yaşayan insanlar olarak, bildiğimiz tek sirke raf üstünde marketten aldıklarımızdı…

Oysa merdiven altında karanlıkta “olmayı” bekleyen sirkenin üstünde 2-3 ay sonra bir şeffaf deniz anası gibi malzeme oluştu. Artık bunun “Sirke Mayası” yani “Sirke Anası” olduğunu bildiğimiz için içimiz rahat, bize sirkenin oluşma sürecini beklemek kalmıştı. 5-6 ayın sonunda ise, elmaların üstüne doğru iyice genişleyip çökünce gene internette okuduğumuz gibi fermentasyon sürecini tamamladığını anladık.

Önce tel süzgeçten, sonra temiz bir tülbentten geçirerek iki kademede süzme işleminden gerçekleştirdikten sonra çok leziz, evde yapıldığının net izlerini taşıyan şahane ev yapımı sirkemizi elde ettik.

İşin en güzel yanı, artık bundan sonra nohut, bal dahi kullanmadan sadece elma, sirke anası ve içme suyu ile sirkenin en sağlıklı şeklini evde yapmaya devam edeceğiz.

Sirke anasının korunma süreci de az bir sirke içinde ağzı kapalı olarak gene karanlıkta saklanmaya devam etmesi ile sağlanacak.


Benim gibi merak edenler için de: “Sirke mayası tam olarak nedir? diyorsanız..

 Bu linkten eriştiğim bilgiyi paylaşayım istedim..
 
Sirke mayası aslında bir organizmadır. Ve bu organizma sirkenin fermantasyon sürecinde meydana gelir. Nasıl yoğurt mayalamak için yoğurt mayası kullanıyorsunuz, sirke yapmak içinde kendi mayasını kullanmış oluyorsunuz. Birçok meyveden sirke kurabilirsiniz. Yaptığınız meyvenin türüne göre sirke mayasının rengi farklı olabilmektedir. Ancak üzüm sirkesinin mayası ile elma sirkesi kurabilirsiniz. Kurduğunuz sirkeden sirke mayası alabilmek için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Sirkeyi kurduktan 2 ay kadar sonra sirke mayasını alabilirsiniz. Çünkü fermantasyon süreci ancak tamamlanabilecektir. Sizde bu işlemden sonra sirke mayasını elde edebileceksiniz. Zahmetli bir süreç olmasa da beklemek belki biraz sıkıcı olacaktır. Ancak sirke kurulumu zevkli bir işlemdir. Birçok sirke yapıp evinizde doğal bir şekilde tüketebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.”

Sirkeyi evde kendileri yapanlardan duyduğum şu cümle ise beni gerçekten çok şaşırttı: “‘SİRKE ANASI’ OLUŞMAYAN SİRKEYİ SADECE TEMİZLİKTE KULLANIYORUZ!!!!” anlaşılan o ki, biz yıllardır sirkemsi bir sıvı tüketiyormuşuz.. 🙂
Neyse ki bildiğim şu: “Zaman ŞİMDİ’dir ve ŞİMDİ bu değişimi yaşamaya başlamak bile sağlıklı yaşama kapı açmak demek oluyor…”

4 Yorumlar

 1. Yaziniz cok guzel bilgiler icin tesekkur ederim. Bende ilk defa sirke kuruyorum.21 gün önce üzüm ve elmalari iki farkla kaba nohut ve biraz bulgurla kurdum hergün karıştırdım. Meyveler dibe çöktü. Suyun yüzünde hafif bi tabaka olustu ama jelimsi bisey degil. Deniz anasi gibi bisey hic degil. Süzüp elimdeki kaya tuzunu ve organik sirkeyi ekleyecegim mayalanması icin ve 3 ay karanlikta agzi kapali birakacagim. Sirke anasi bu etapta mi olusur acaba? Bi yerde yanlis bisey yaptimmi diye dusunuyorum her blogda ve her videoda farkli tarif veriliyor.

  • Esra hanım, merhabalar
   yorumunuz için teşekkürler,yaptığımız sirkede , sirke anasının oluşması en az 3 ayda oldu. Fotoğraf 4,5 ay sonra çekildi. Ana oluştuktan sonra dibe çökmesini bekleyeceksiniz sirkenin oluşması için. Sirke anası oluştuğunda da bir dahaki sirkelerinizi yaparken onu kullanabileceksiniz.Nohut,bal,bulgur katmanıza gerek kalmayacak.
   Bizim sirke tarifimizde tuz kullanılmıyor, biz bal ve daha önce yaptığımız sirke ile mayalamıştık.Tarife siteden
   bakabilirsiniz. Başka sorunuz olursa lütfen bize ulaşın. Kolay gelsin..

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu yazın!
İsminizi yazınız