Evde Kaju Sütü Yapımı

Ülkemizde yetişmediği için bugüne kadar çok bilmediğimiz, anavatanı Brezilya, Tanzanya gibi ülkeler olan “Kaju Fıstığı”nı tanıdıkça mutfağımız için çok değerli bir kaynak bulduğumuzu farkediyoruz ve kullanım alanını genişleterek kullanmayı seçiyoruz. Bunun içinde en iyi kullanım şekli olarak laktoz içermeyen “Kaju Sütü”nü beslenmemize dahil edecek yöntemlerin arayışındayız. Ama önce biraz “Kaju Fıstığını” tanımak gerekiyor.

Bu Linkteki bazı bilgiler var ve bu bilgileri toparlayarak aktaracak olursam:

“Kaju fıstığı içeriğinde yer alan zengin; selenyum, magnezyum, potasyum, çinko, bakır ve demir gibi önemli maddeler sayesinde sağlığımız için oldukça faydalı bir besin.

Günde bir avuç kaju fıstığı tüketerek hem günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayabilir hem de bir çok hastalıktan korunabilirsiniz.

İşte kaju fıstığının sağlığınıza olan yararları

Selenyum içermesi nedeniyle antioksidan üretimine katkı sağlar. Çinko sayesinde ise yumurtalıkların çalışmasını düzenler.

Kaju, yüksek oranda triptofan içerir. Bu durum, çocukların büyümesi ve gelişmesi, ruh hali için  oldukça önemlidir. Anksiyete, depresyona ve stresi tedaviye yardımcıdır

100 gram kajuda günlük ihtiyacımız olan B6 vitaminin yüzde 30’u bulunur.

Yapılan araştırmalara göre bir avuç kaju antidepresan ilaç kadar etkili. İçerisinde bulunan ‘sarıcık’ maddesi gözler tarafından emilir ve güçlü bir antioksidandır.

Aynı zamanda kaju fıstığı, kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü de arttırır.”

Böylesine güçlü bir beslenme kaynağını daha da verimli kullanabilmek için, artık sıra Ali’nin “Evde Kaju Sütü” hazırlama yöntemine geldi.

MALZEMELER:

40 gr Çiğ Kaju Fıstığı

200 ml İçme Suyu

Bir gece önceden Kajular bir bardak içinde ıslatmaya bırakılır. O kadar vakit yoksa, bekleme süresi minumum 3-4 saat olmalıdır. Bekleme işleminden sonra, eğer “Tam Yavaş Katı Meyve/Sebze Sıkacağınız” “(Whole Slow Juicer)” var ise tek işlemde sıkarak Kaju Sütünü elde edebilirsiniz. Biz bu aleti günlük hayatımızda çok kullandığımız için almayı seçtik çünkü her tür meyve ve sebzenin sularını içme imkanı sağlıyor. Ama bütçem buna uygun değil diyorsanız, bir düz bıçaklı robot yardımı ile dahi sütü elde edebilirsiniz. Bu sefer yapacağınız ikinci bir işlem gerekiyor ki, o da yeterli süre suyun içinde bekleyen Kajuları ezdikten sonra, ince bir tel süzgeçten geçirirek posasını sütten ayırmak olacak.

Bu sağlıklı süte dilerseniz kakao, keçi boynuzu unu ya da mevsiminde trabzon hurması, franbuaz gibi orman meyveleri katarak ya da muzlu süt yaparak çocuklarınıza sağlıkla içirebilirsiniz. Tadını arttırmak isterseniz de şeker değil, bal kullanmanızı öneririz.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu yazın!
İsminizi yazınız