Kilo Vermek ve Sağlıklı Yaşamak İstiyorum – Güncem 5

“Akıl Plan Yapar, Ruh Kahkaha Atar… 🙂 ”

Hepimiz her an bir çok plan yapıp duruyoruz. Oysa Ankara’ da yaşarken dernek çalışmalarına katıldığım “BİR” deki hocam hep derdi ki “akıl plan yapar, ruh kahkaha atar…” Ben de hızlı yaz dönemi koşturmacasının içinde planlarımı tam uygulayamadım ve uzun zamandır yazamadım. Ruhum kahkaha atıyor gerçekten.. 🙂

Yazamamış olsam da, hala güzel olan bir şey var!!! Kilo vermemişim, ama almadan bugüne gelmişim. Aslında bu süreçte en değerlisi, küçük küçük alışkanlıklarımın değişmeye başlamış olduğunu görmem ve anlamam.

Ancak artık dünden itibaren, ağustos sonunda, yoğun yaz günlerinde başladığım ve hızlı, koşturmacalı tempom içinde tam odaklı olamadığım sürece geri dönüyorum.

Bir yandan odaklı kalmayı seçerken, diğer yandan hayatın akışı ile akmak ve direnç oluşturmadan yaşamayı öğrenmeyi seçiyorum. Bedenin ihtiyaçlarını dinleyerek – duyarak sağlıklı yaşamayı hayata geçirmek asıl olan.

kilo vermek

Sakinleyip hayatıma döner dönmez hemen spor yapmaya başladım. Hayret bir şekilde gördüm ki “Spor yapmayı özlemişim…” Bu benim için o kadar önemli ki.. Çünkü şu demek: Artık spor yapmaktan hoşlanıyorum.. Belki de hayatıma kattığım en önemli değer bu olacak ve bu alışkanlığı sürekli kılmak konusunda dirençlerimin kalkıyor olması da şahane…

Bu dönem içinde gene bir Ankara yolculuğum oldu. İrem’ in yeni almış olduğu “meyve-sebze sıkacağı” ile tanışmak çok heyecanlıydı.. Katı her şeyi muazzam sıkıyor bu alet.. Suyunu posasından ayırıyor ve muhteşem sağlıklı içeceklere erişiliyor.

kilo vermek

Ali posasını  lif olarak kulanamamaktan üzülse de hazırlanan meyve-sebze sularının günlük beslenmede çeşitliliği arttırması ve çok renkli beslenmeyi sağlaması açısından biz de hayatımıza sokmayı seçtik.

Şu an deneme aşmasında çok leziz, mevsimsel ve sağlıklı formüller oluşturmaya başladık.. En yakında en güzellerini paylaşacağım sizinle..

Sabah ve akşam, rengarenk suları içmek çok eğlenceli oluyor..

Beslenmede “Kişiye Özel Genetiğe Göre Tasarlanmış Programım” hemen devreye girdi.. 1200 kcal ama daha önce de yazdığım gibi, benim düşüncemde “KALİTELİ KALORİ” alarak beslenmeme döndüm.

Spor yaptığım için proteini yüksek, karbonhidratı düşük tutmaya da özenle dikkat ediyorum. Zaten “yağ” benim genetiğim açısından dikkat etmem gereken besin gurubu olduğu için de bunu hangi kaynaklardan aldığım çok önemli. Bir yumurta da 5 gr yağ olduğunu öğrendiğim günden beri, yağ kaynakları konusunda dikkat!!! diyorum… Günlük maksimum 40 gr yağ almam gerektiği düşünülürse de evet!! DİKKAT!!! Yağın cinsine ve kalitesine de ayrıca dikkat!! Bu konuda öğrendiklerimi gelecek günlerde paylaşacağım..

İrem’ in programı çerçevesinde içe dönük konuşmalarım artık netleşti. Ama gene beni en çok tetikleyen olumlamam belli:

“Güzel ailemle, hayatın canavarları olarak, hayattan tad alarak gerçekten Sağlıklı Yaşamak istiyorum ve bunun için de gereken herşeyi yapmaya kararlıyım…”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu yazın!
İsminizi yazınız