Büyük Öğretmen ‘Satürn’ Kendi Burcunda

saturn

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi, Satürn yaklaşık 3 yıllık Yay burcu ziyareti ardından Oğlak burcuna geçti. Yani en rahat ettiği, tüm yapıcı ve organize edici özelliklerini hepimiz üzerinde farklı alanlarda rahatça ortaya koyabileceği bir konuma geçti.

Organize etmek, kalıcı temeller atmak, bunları yaparken de biraz kemerleri sıkmak, baskı altına almak tam Satürn’ün işidir. Eh! İyi şeyler ve kalıcı yapılar oluşturmak tabii ki kolay değil. O nedenle, natal haritamızın hangi alanı üzerinden geçiyorsa, önümüzdeki yaklaşık 3 yılda o yaşam alanımızı organize etmemizi, yapılandırmamızı, ama sonraki 29 yıl boyunca da artık o alanda aklımız arkada kalmayacak şekilde bir sistem, sağlam bir düzen oluşturmamızı sağlayacak.

Çoğu kişi Satürn’ü sevmez, hatta sanki tüm kötülüklerin nedeni gibi anlatılır. Oysa Satürn disiplinli, biraz sert ama notunu veirirken hak yemeyen bir öğretmendir bana göre. Tabii ki siz o üç yıl içinde size öğrettiklerinden, çıkan engellerden ders alabilir, yaşamınızdaki zayıflıkları sağlamlaştırırırsanız. Öyle hiç çalışmadan not almak olası değil. Yorulacak, hatta bazen sıkılacaksınız. Ama yılmadan yola devam ederseniz, 3 yıl sonunda arkanıza baktığınızda emin olun ki harika bir tablo göreceksiniz.


Eee, benim hangi evimi yapılandırmam gerekiyor?” diyorsunuz şimdi. Tamam, sıra ona geldi;

Koçlar ve Yükselen Koçlar; Satürn’ü üç yıllığına kariyer evinizde ağırlayacaksınız. Ofisinizde, hatta odanızın yanında Satürn için şimdiden bir oda hazırlayın bence. Farz edin ki üç yıl sürecek bir teftişe giriyorsunuz.

İş yaşamınızda aksayan ne varsa masaya yatırmak, aksamaları tespit etmek, zayıflık ve güçlü yanlarınızı saptamak, mercek altına almak için ideal bir dönem. Evet sıkıcı görünebilir ama, çok çok yararlı bir dönem.

Bu dönemde yapacağınız her türlü kariyer yapılanması önünüzdeki 29-30 yıl sizi rahat ettirecektir. Tabii ki “benim düzenim iyi, sorun yok” da diyebilirsiniz. Ama bunu bir de Satürn’e anlatın bakalım ne diyecek!

Kısaca kariyer evi dediğimiz 10. ev aynı zamanda sizin statünüzü, toplum önündeki görünürlüğünüzü de temsil eder. Statü, kariyerle bu nedenle bağdaştırılır. Yapacağınız her organizasyon, yapılanma, düzenleme, sosyal statünüzü de etkileyecektir. Üç yıl boyunca bu konulardaki çabalarınız sizi bambaşka yerlere getirebilir, bu size bağlı sevgili  Koçlar.

Boğa ve Yükselen Boğalar; Satürn sizlerin yüksek eğitim, uzak diyarlar, yabancı yerler ve kültürler, yaşam felsefesi ve inançlarla ilişkilendirilen evinizi ziyaret edecek. Önümüzdeki 3 yıl içinde deniz aşırı veya yabancı olduğunuz yerlere taşınabilir, yabancı bir ülkede yüksek eğitime başlıyor olabilirsiniz. Farklı kültürlere alışmak zorunda kalabilir, bazı alışkanlıklarınızdan vaz geçmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu 3 yıllık süreçte zaman zaman inançlarınız, hayata bakışınız da sınanabilir. Bu dönemde karşınıza çıkabilecek engelleri sabırla atlatabilirseniz ufkunuz açılacak, belki de bir dünya vatandaşı olacaksınız. Uzak yerlere seyahatlerinizde, yabancılarla girişimlerinizde veya eğitiminizde bazen zorluklar, kısıtlar yaşayacak olsanız da, bunları aşmak size yepyeni yeni yollar açacağından geleceğinizden endişe duymayın. Ya da aksaklıkları daima yeniden organize olma fırsatı gibi görün, planlarınızı daha sağlam temeller üzerine kurun. Zaten Satürn sizi buna zorlayacaktır.

İkizler ve Yükselen İkizler; Satürn üç yıl boyunca sizin 8. evinizi hareketlendirecek. Bu süreçte krediler, borçlar, kendi kazançlarınız dışındaki kaynaklar, miras gibi konularınız varsa, bunların çözümünde zaman zaman gecikmeler, kısıtlanmalar yaşanabilir. Ama hemen üzülmeyin, bilin ki daha hayırlı bir adım gelecektir ardından. Nasıl mı? Belki bir kredi başvurunuz reddedilebilir, önce üzülebilirsiniz, ama bu sorun farklı kaynaklar yaratmanızı sağlayacaktır. Böylece büyük bir faiz ödemesinden kurtulabilirsiniz. İşte bu örnekteki gibi başımıza gelen herşey belki de bir engel değildir.

Kısaca, öğretmen Satürn’ün verdiği sinyalleri iyi izlemek oldukça önemli bu birkaç yılda. Ayrıca belki de yıllardır süren bir miras konusu, bir alacak konusu, başka bir yol deneyeceğinizden kalıcı bir çözüme ulaşacaktır. Belki avukatınızı değiştirmek zorunda kalacaksınızdır, ama sonuç iyi olacak rahat olun.

Yengeç ve Yükselen Yengeçler; Satürn sizlerin ilişkiler ve ortaklıklar evinizi düzene sokmak üzere kapınızı çalacaktır. Mevcut ilişkilerinizi masaya yatırma zamanı gelmiş olabilir mi? Yürümediğini düşündüğünüz ortaklıklarınıza biraz neşter vurmak gerekebilir. İlle de bitirmekle ilgili değil yazdıklarım.

Hayatımızda zaman zaman bir şeyleri daha dikkatle izleme zamanı geldiğini hissederiz. İşte o zaman bu zaman. Eşinizle sorunlar yaşıyorsanız, belki bir aile danışmanına gitmek, hayatınıza yeni bir açıdan bakmak, sorumluluk paylaşımında tekrar oturup konuşmak emin olun iyi gelecektir.

Elbette bazen yıpratıcı olacaktır, yüzleşmeler yaşanacaktır, ama bunların altından kalkmayı başardığınızda sapasağlam bir birliktelikle yıllarca elele yol alabilirsiniz. Bu iş ortaklıklarınız için de geçerli tabii ki. Ya da hukuki bazı sorunlar, davalar, mahkemelerle ilgili işleriniz varsa bu konularda önümüzdeki üç yıl içinde kalıcı sonuçlar bekleyebilirsiniz.

Aslan ve Yükselen Aslanlar; Önümüzdeki 3 yıl boyunca işinizde kalıcı olmak, size bağlı ekipler kurmak, işinizi yepyeni ve sağlam bir platforma oturtmak için Satürn size ip uçları verecek, dayanma gücünüzü artırarak yardım edecek.

Belki birşeyleri zorluk olarak sunacak, altındaki ödülü görmediniz mi söylemeyecek, görmenizi bekleyecek, yoracak, ama 3 yıl sonra bir bakmışsınız ki sizi 29-30 yıl sırtlayacak sapasağlam bir iş altyapınız oluşmuş.

Altıncı ev sağlıkla da ilgilidir. Bir sağlık sorununuz varsa iyi bir tedavi yöntemi bulabilirsiniz. Çok iyi doktorların elinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ancak tedaviyi sıkı sıkı izlemeli, yaşamınızı belki yeniden kurgulamalısınız. Endişe etmeyin, bunları yaparsanız hiç sorun yok.

Başak ve Yükselen Başaklar; Önünüzdeki 3 yılda çocuklarınızla ilgili konularınızı çözme, düzene sokma yıllarınız olacak. Belki bebek veya torun sahibi olacaksınız, okul çağında çocuklarınız varsa, onu iyi bir okula yerleştirmekle uğraşabilirsiniziniz. Bu nedenlerle eğlence hayatınız biraz kosıtlanabilir.

5. ev sadece çocuk evi değildir tabii ki. Aynı zamanda aşk, yaratıcılık, hayatın neşeli ve keyifli anlarını, eğlence hayatını, ayrıca risk almayı, spekülatif alanları da temsil eder.  Bu açıdan örneklersek; Hayatınızda yeni bir aşkın kapıları açılabilir. Bu, ciddi bir ilişki olma potansiyeli taşıyacağından biraz yorulup zaman zaman engellerle karşılaşabilirsiniz ama bu engelleri aşabilirseniz, hayatınızın aşkı olabilir. Torunlarınız bile anlatır bu aşkı.

Ya da bu 3 yıl sanatsal faaliyetlerinizde yeni ama zorlu bir arayışa girebilirsiniz, böylece yaratıcılığınızı sağlam bir altyapıyla buluşturup önünüzdeki yılarda harika işler başarabilirsiniz. Spekülatif alanlarda Satürn’ün engel ve kısıtlamalarını dikkate alın. Örneğin borsada bir fırsat mı kaçırdınız? Üzülmeyin, vardır bir hayrı. Ya da belki bir aracı kurum sahibi olacaksınız ve spekülatif konularda büyük sorumluluklar alacaksınız. Kimbilir? Tabii ki Satürn bilir! Ama söz dinleyin, gereksiz risklere atlamayın.

Terazi ve Yükselen Teraziler; Satürn sizlerin 4. evini ziyaret edecek bu 3 yıl boyunca.  Sizler bu 3 yılda bir aile kurabilir, yepyeni sorumluluklar üstlenebilirsiniz. Ya da babanızla veya ailenizle ilgili bazı konularla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

Veya ev, yaşadığınız yer, gayrimenkul, arsa, toprak gibi konularda kalıcı girişimlerde bulunabilirsiniz. Belki ev, ofis,şehir, hatta ülke değiştireceksiniz. Evet yorulacaksınız ama sonrasında iyi bir çözüm geliştirip, uzun yıllar bu konularda kafanızın rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki bu süreçte Satürn’den hem dersler, hem kısıtlanmalar, hem de dayanıklılığınız oranında destekler alacaksınız.

Akrepler ve Yükselen Akrepler; Sizler Satürn’ün ağırlığını en çok iletişim, yakın çevreniz, kardeşler, yakın seyahatler alanında yaşayacaksınız. Bu üç yıl içinde iletişim alanlarında yeni yöntemler öğrenmek zorunda kalabilirsiniz., yepyeni bir çevreniz olabilir ve alışmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Bu başta sizi zorlayabilir, ama sonrasında kalıcı dostluklar edinebilir, edindiğiniz yeni metodlarla günlük yaşamınızı rayına sokabilirsiniz. Kardeşle, yakınlarınızla ilgili bazı sorunları ve sorumlulukları üstlenebilirsiniz. Satürn sorumluluk, organşze olmak demektir. Sonucunda her neyin sorumluluğunu üstlenecekseniz, bunun üstesinden gelme gücünüz de artacaktır endişelenmeyin.

Yay ve Yükselen Yaylar; Sevgili Yaylar, Satürn’ün kazançlarınız ve değerleriniz evinde konaklayacağı üç yıllık dönem boyunca kazançlarınızı sağlam yatırımlara, düzenli akarlara dönüştürmeyi, kalıcı değerler yaratmayı öğreneceksiniz.

Yaşınız kaç olursa olsun, değerleri elde tutabilmenin anlamını belki ilk, belki de ikinci veya üçüncü kez idrak edeceğiniz bir dönem bu. Zaten dördüncüsü olmayacak, normal insan yaşamında en çok 3 kez Satürn bu evinizden geçer. Öyle düşünmeden, günlük kararlarla harcama yaparak yaşanmayacağını anlamış olmalısınız ki Satürn’ü para evinizde 3 yıl boyunca ağırlama kararı verdiniz.

Kazanmanın kolay olmadığını, artık biriktirmek gerektiğini düşünüyor olmalısınız. Satürnün bu dönemde para biriktirmeye, bütçe yapmaya yönelik derslerini iyi izlerseniz gelecek 30 yıl boyunca çok rahat edersiniz. Az-çok düzenli bir geliriniz olur, geleceğiniz konusunda endişeleriniz azalır. Az ama dayanıklı ve kaliteliye yönelebilirsiniz. Bu sadece mal mülk için değil, sahip olduğunuz tüm değerler içşn geçerli olacaktır. Eh bundan iyisi de can sağlığı!

Oğlak ve Yükselen Oğlaklar; Evet geldik bu işten en karlı çıkacak olan siz Oğlaklara. Satürn’ün didaktik, sert mizacına, disiplinli ve işkolik hallerine doğuştan alışık olduğunuzdan size bu üç yıl hiç zor gelmeyecek.

Satürn sizine kolkola, hayatınızda yapmayı çoktan planlamış olduğunuz tüm değişikliklere tüm asaletiyle destek olacaktır, çünkü zaten sizin gezegeniniz. Onu ağırlayacağınız 1. eviniz, yani sizin dış dünyada bıraktığınız izlenim, yaşamsal motivasyonlarınız, hatta dış görünümünüzde yapmayı düşündüğünüz değişiklikleri destekleyecektir.

Hayatınızda çok radikal kararlar alabilirsiniz bu süreçte, hiç zor olmayacaktır Satürn desteğiyle.  Yeter ki siz isteyin, gerisini O halleder.

Kova ve Yükselen Kovalar; Satürn Oğlak gibi sizin de gezegeninizdir sevgili Kovalar. Onları yukarıda anlattığım yönden destekler, geliştirirken, sizi de içsel motivasyonlarınızı gerçekleştirenilmeniz için destekleyecektir önümüzdeki 3 yılda.

Sizi zaman zaman yalnız kalıp kendinizle başbaşa kalmaya, manevi gereksinimlerinizi karşılamaya ve önünüzdeki 30 yıldan ne beklediğinizi belirlemeye zorlayacaktır. Bu tabii ki zorla olmayacaktır. Zaten sizin istediğiniz bu olacaktır muhtemelen.

Bir sonraki burç değişim döneminde yani sizin burcunuza geçtiğinde, artık hayattan ne istediğinizi netleştirmiş olacaksınızdır. Yeni hedefler belirlemek, yaşamınıza yeni heyecanlar katmak için gereken enerjiyi toplamanıza yardımcı olacaktır.

Belki bu sürede sağlığınıza daha fazla özenecek, yoga, meditasyon, enerji kullanımı gibi alanlara bir odaklanmanızı sağlayarak içsel dengeyi sağlamlaştırmanıza yardımcı olacaktır. Ben bana lazımım mottosunu pratiğe dönüştürmeniz çok kolay olacak bu üç yılda. Sonra? Sonra sizi kim tutar?

Balık ve Yükselen Balıklar; Sizler Satürn’ü 3 yıl boyunca Şans, umutlar, arkadaşlıklar, kulüp, sivil toplum ve dernek faaliyetlerini kapsayan 11. evinizde ağırlayacaksınız sevgili Balıklar.

Satürn size epeyce sorumluluk verebilir bu alanlarda. Belki bir dernek liderliğine seçilirsiniz, belki bir arkadaşınızın sorumluluklarını paylaşabilirsiniz, belki o kadar çalışacaksınız ki, arkadaşlar ve sosyal yaşamdan biraz mahrum kalacaksınız. Ya da yeni ve fakat çok kalıcı dostlar edineceksiniz bu üç yıl içinde. Belki bir spor gurubu kuracak, liderliğini üstleneceksiniz.

Her ne olacaksa, üç yılın sonunda başarı sizinle olduğunda, sizi omuzlarda taşıyacak epeyce bir taraftarınız olacaktır emin olun.

Geçen 3 yılda kariyerinizde sınandınız, yoruldunuz, şimdi biraz sosyal yaşamınızı düzene sokma, size fayda yerine yük olmaya başlayan çevrelerden sıyrılma, içinde kalmayı arzu ettiğiniz gruplardaki pozisyonunuzu cilalama zamanı. Haydi kolay gelsin.


Burada anlattıklarımız burcunuz ve/veya yükselen burcunuza göre Satürn’ün hangi eve düştüğü ve bu ev konularına göre yaşamınızda ne gibi etkileri olacağına göre yapılmış genel bir bakıştır.

Tabii ki natal haritanıza ve ev girişinin derecesine, aldığı açılara göre farklı şeyler de söylemek olası. Ancak bunun için sizlere özel, doğum haritalarınızı bilmek gerekir.
Burcunuzu okurken yükselen burcunuzu da okumayı ihmal etmeyin.

Yeni yılın hepimize önce sağlık ve mutluluk, tüm dünyaya barış getirmesini diliyorum.
Yeni yılda görüşmek üzere.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu yazın!
İsminizi yazınız