Evet dostlar bu haftaki konumuz elbette yaklaşmakta olan Merkür retrosu. Genellikle bazı yazılarda sanki Dünya’nın başına bir felaket geliyormuş gibi anlatılmaya çalışılan bu olayın teknik açıklamasını yapmakla başlamak daha uygun olacak sanırım.

“Retro” olayı, astrolojik terminolojide “Bir gezegenin geri gitmesi” şeklinde ifade edilir. Tabii ki hiç bir gezegen geri gitmez, ama her gezegenin belli dönüş hızları vardır ve bazen maximum bazen en düşük hızda hareket ederler. Daha hızlı olan Merkür’ün hızı Dünya’nın hareket hızına yaklaştığında, yani göreceli olarak yavaşladığında, Dünya’dan bakışla Merkür’ün durduğu ve hatta geri gittiği algısı oluşur. Bu durumu yaşamımızdan bir örnekle açıklarsam; Durakta duran bir otobüsün içindeyken yanınızdaki otobüsün hareket etmesiyle bulunduğunuz aracın geri gittiği hissine kapılmak gibi bir algıdan farklı değildir.

Ama senede 3-4 kez, yani yaklaşık 3 ayda bir olan bu olayın yaşamımızda ve rutin iş akışımız üzerinde önemli etkileri olmaktadır. Merkür, iletişimi, oynar parçaları olan her türlü aleti, aracı temsil ettiğinden, bu üç haftalık dönemde başta iletişim araçları olmak üzere, kullandığımız elektrikli aletler, elektronik eşyalar, mekanik cihazlarda arızalarla, uyumsuzluklar ve bozulmalarla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Bir gezegen retroya başlamadan önce durağanlaşır. Buna “stationary” yani durma süreci denir. Bu süreç, retro sürecinden daha zor geçer ve etkileri daha serttir. Retro öncesi ve retro sonrasında yaklaşık 1 hafta 10 gün süren bu dönemlerde ve retronun sürdüğü ara dönemde mümkünse elektronik ve elektrikli eşyalar, cihazlar almamak, hatta yeni herhangi bir şey almamak, yeni bir işe başlamamak salık verilir. Çünkü bu dönem dikkatimizin de dağınık olduğu, yanlış seçimler yapmaya, yanlış iletişimler kurmaya yatkın olduğumuz bir dönemdir. Ayrıca sadece kişisel iletişimin değil, iletişim araçlarının da ciddi anlamda etkilendiği bir süreç yaşanır.

Bu dönem, ciddi karar değişikliklerini uygulamaya başlamak için uygun zaman değildir. Kişilerin birbirini yanlış anlamaya en yatkın oldukları, yazışmalarda hata olasılığının en yüksek olduğu dönemdir. Her birimiz bu retro sürecini Merkür’ün bu zaman diliminde doğum haritamızın hangi evinden geçeceğine bağlı olarak farklı şekilde deneyimleyeceğiz.

Ancak yukarıda saydığım olası etkilerden uzak kalmamız ne yazık ki söz konusu değil, ama belki bazılarımız daha az hissedeceğiz. Bu süreçte en şanslı olanlar, şüphesiz ki doğum haritasında Merkür’ü retro olan kişiler olacaktır. Çoğunluk, yani Merkürü direk harekette olanlardan farklı olarak onlar, yenilikler sırasında daha iyi bir iletişim sürdürebilir, arızalar, gecikmeler gibi şeyleri daha az hissederler. Fakat doğum haritasında Merkür’ü direkt olanlar için bu 3 haftalık dönemi en yararlı şekilde geçirmenin yolu, yarım işleri toparlamak, daha önce başlanmış işlere geri dönüp bir gözden geçirmek olacaktır.

MOLA ZAMANI; Aslında  Merkür retrosu zamanları, evrenin bize biraz mola vermeyi hatırlattığı dönemlerdir desek yanlış olmaz. “Yoğun çalıştın, biraz ara ver, dön bir yaptıklarına tekrar bak, yarım bıraktıklarını tamamla” der bize.

Merkür retro zamanları aynı zamanda eski şeylerin yeniden gündeme gelme zamanıdır. Eski bir arkadaşla, eski sevgiliyle bir araya gelme, veya eskiden yapılan bir işin yeniden gündeme gelmesi gibi, Merkür önümüzdeki 1 ay içinde haritamızın hangi evi veya evlerinden geçiyorsa o evlerin konularıyla ilgili eski olaylar gündeme gelebilir.

Ankara’ya göre anın gökyüzü haritasını çizdiğimizde, 3 Aralık günü sabah 10.34’te retro başlarken 29 derece Yay’da olan Merkür tam Oğlak burcuna geçecekken bir süre daha Yay’da kalmak üzere geri dönüş yapacak. Yay temasındaki konularda çalışanlar veya bu konularda birşeylerle uğraşanlar için harika bir son bir kontrol, yaptıklarına göz atma zamanı.

Neydi Yay temaları hatırlayalım; Yüksek eğitim, inançlar, din, felsefeyle ilgili konular, yabancı kültürler ve yabancı yerlerle ilgili konular, uzaklara yapılan seyahatler, yayımcılık konuları. Evet, bu alanlarda işi olanlar, eğitim alanlar, bu sizlere verilmiş güzel bir fırsat bence, iyi değerlendirin.

MERKÜR RETROSU HANGİ BURCU HANGİ KONULARDA ETKİLEYECEK;

KOÇ ve YÜKSELEN KOÇLAR; Sevgili Koçlar, Merkür retrosu sizi yukarıda saydığım Yay burcu temaları çerçevesinde etkileyecek, çünkü Merkür sizin 9. evinizde retro harekete geçecek ve bu ev konuları, yukarıda saydığım Yay burcu temasındadır. Örneğin bir yüksek eğitim alıyorsanız, yabancı dil öğreniyor veya yurt dışıyla iş yapıyorsanız, yayımcılık, turizm, rehberlik, dış ilişkiler, inançlar ve felsefi alanlarda çalışmakta olduğunuz konular varsa, bu konularda eskiden konu olmuş bir şey tekrar gündeme gelebilir. Veya bu alanlarda yaptığınız çalışmalara dönüp bir göz atma zamanı.

BOĞA ve YÜKSELEN BOĞALAR;  Bu retro sizin 8. evinizde gerçekleşecek. Eski bir kredi /borç konusu gündeme gelebilir, geçmişte gündemde olan ve belki unutulmuş bir parasal kaynaktan kazanç, miras alacağı ve benzeri şekilde kendi kazançlarınız dışındaki kaynaklardan gelebilecek kazançlarla ilgili haber alabilirsiniz. Bu dönemde banka kredisine girmeyin, kredi yapılandırması olabilir ama yeni borçlanmaya girmeyin derim.

İKİZLER ve YÜKSELEN İKİZLER; Eski bir ilişkiniz, eski eşiniz veya ortağınızla bir araya gelme olasılığından söz etmek mümkün. Veya daha önce açılmış bir dava, hukuki bir konu tekrar canlanabilr. Bir süredir sessizliğini sürdüren eski rakipleriniz karşınıza çıkabilir veya bir rekabet konusu tekrar gündeme gelebilir. Belki bu dönem sizin için yarım kalmış bazı ilişkilere son noktayı koyma zamanıdır. Ya da koşulları tekrar gözden geçirip kararınızı yeni yıla yeni umutlarla taşıma zamanıdır.

YENGEÇ ve YÜKSELEN YENGEÇLER; Merkür retrosu sizin  6. evinizde olacak. İşlerinizle ilgili yarım işleri toparlamak için harika bir zaman. Belki yeni bir işe başlayacaksınızdır, ama önce eskiyi toparlamak lazım. Yeni bir işe başlama zamanı için yeni yılı beklemekte yarar var. Tatil ardından yepyeni umutlarla kolları sıvarsanız iyi olur. Ya da daha önceki zamanlarda geçirilen bir sağlık sorunu nüksedebilir, ihmal etmeyin, doktora görünüp içiniz rahat bir şekilde gidin tatile. Bu süreçte eski çalşanlarınızdan biriyle de karşılaşma, tekrar görüşme olasılığı da var. Tekrar işe alacaksanız acele etmeyin, yeni yılı bekleyin.

ASLAN ve YÜKSELEN ASLANLAR; Eski aşkınızla karşılaşmak hoşunuza gidecekse süper, çünkü öyle bir olasılık var. Ya da hobileriniz, sanatsal faaliyetleriniz varsa, yeni bir ürüne başlamayın, yarım işleri tamamlayın. Yeni yıla dinlenmiş, belki eski işlerinizden ilham almış olarak başlarsınız. Çocuklarınızla daha önce gündeme gelip çözülmemiş konuları çözmek için de harika bir zaman. Belki onlarla epeydir konuşup gidemediğiniz biryerlere gitmek gündeme gelebilir. İyi eğlenceler.

BAŞAK ve YÜKSELEN BAŞAKLAR; Merkür sizin baba, ev, aile, yaşadığınız yer, gayri menkul konularını ilgilendiren 4. evinizde retro harekete geçecek. Bu konularla ilgili geçmiş zamanda yarım kalmış bazı konular gündeminize tekrar girebilir. Eğer ev veya arsa satışı gibi bir konu olursa, koşulları tekrar gözden geçirin ve mümkünse imza atmayı yeni yıla bırakın. Taşınacaksanız, yine acele etmeyin, taşınma programınızı gözden geçirin derim. En güzeli yeni yılı beklemek aslında ama bekleyemiyorsanız 22 veya 23 Aralık dışında taşınmak daha uygun.

TERAZİ ve YÜKSELEN TERAZİLER; Kardeş, yakın akraba, yakın çevrenizle ilgili eskiden var olan bir konu yeniden gündeme gelebilir. Bu konularda tekrar görüşüp, konuyu karara varmak iyi olabilir. İletişiminize dikkat etmeniz gereken bir süreçtesiniz. Yazışmalarınızı, sözlerinizi iki kez gözden geçirmekte yarar var derim. Zorda kalmadıkça yeni yıldan önce yeni bir iş anlaşması, sözleşme imzalamayın. Kısa seyahatlere çıkacaksanız programınızı tekrar gözden geçirmekte yarar var. Aslında bu dönem sizler için eski belgeleri temizlemek, hani şu çekmecelere tıkıştırdığımız evraklar vardır ya, işte onları toparlamak ve dosyalamak veya atmak için harika bir zaman.

AKREP ve YÜKSELEN AKREPLER; Merkür sizin kendi edindiğiniz değerler ve kazançlar evi olan 2. evinizde geri harekete geçecek. Daha önce alamadığınız bir para konusu gündeme gelebilir. Veya kaybettiğiniz değerli bir eşyayı bulabilirsiniz. Kışlıkları çıkarırken yaz boyunca dokunmadığınız ceketinizin veya paltonuzun ceplerinden para çıkarsa şaşırmayın. Ya da daha önce gündeme gelip arka plana atılmış bir kazanç kapısı tekrar gündeme gelebilir. Acele etmeden düşünün, değerlendirin, yeni bir adım için yeni yılı bekleyin.

YAY ve YÜKSELEN YAYLAR; Evet sayın YAYlar, bu retro sizin birinci evinizde gerçekleşecek, yani sizi heyecanlandıran, motive eden konular her neyse ve eğer onları daha önce ertelediyseniz bu konulardan bazıları tekrar gündem gelebilir. Veya eski giysilerinizi elemek, yenilerine yer açma isteğiniz gelebilir, durmayın hemen iş başına. Ama yenilerini almak için yeni yıla kadar bekleyin. Eğer görüntünüzle ilgili estetik veya kozmetik bir değişikliğe gitmek isterseniz iyi bir zaman değil. Üzülmek istemiyorsanız, bekleyin, uzmanınızla tekrar tekrar konuşun, yeni yılda yaptırın.

OĞLAK ve YÜKSELEN OĞLAKLAR; Merkür sizin 12. evinizde geri hareketini tamamlayacak. Yıl başına kadar yeni yılda neleri geride bırakmak istediğinizi düşünün, hangi sevmediğiniz alışkanlıklarınızı terk edeceğinizi düşünmek için harika bir zaman. Belki biraz izole olmak, kendinizle başbaşa kalmak, bu arada ruhsal sağlığınız için meditasyon, yoga gibi konularda egzersizler yapıp yeni yıla harika bir enerjiyle girmeniz mümkün. Bu arada daha önce arkanızdan bazı gizli işlere kalkışmış kişilerle karşılaşmak veya benzer konuların gündeme gelmesi de mümkün. Soğukkanlı olun ve plan yapın. Yeni yıl zaten yaş günü ayınızla gelecek, herşey sizin için aydınlanacak.

KOVA ve YÜKSELEN KOVALAR; Eski dostlarla karşılaştırabilir sizi bu Merkür retrosu. Eski arkadaşlarla organizasyon yapmak için harika bir zaman. Veya dernekler, klüpler beya sosyal gruplarla önceden bir ilişkiniz vardıysa, size yeni teklifler gelebilir, davet alabilirsiniz. Sosyal alanda nostaljik bir dönem sizi bekliyor. Kimbilir belki yeni yıl partinizi  okul arkadaşlarınızla verir eski günleri yad edersiniz. Ama yeni bir gruba üye olmak veya spora başlamak istiyorsanız, yeni yılı bekleyin.

BALIK ve YÜKSELEN BALIKLAR; Sevgili Balıklar, eski iş yerinizden her an bir teklif alabilir veya daha önce yaptığınız bir işle ilgili bir haber alabilirsiniz. Daha önce yaptığınız önemli bir görüşme tekrar gündeme gelebilir. Teklifleri  alın, değerlendirin, ama yeni adım atmak için yeni yılı bekleyin. Annenizle ilgili daha önce konuşulmuş bir konunun tekrar gündeme gelmesi de mümkün. Çözüm araştırmak veya durum değerlendirmesi için harika bir zaman.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu yazın!
İsminizi yazınız