Astroköşe’den Merhaba: Astroloji ve Astolojinin Temelleri

Merhabalar, bundan böyle her hafta bu köşede sizlerle Astroloji ve Astrolojinin temel taşlarını oluşturan, binlerce yıllık bir bilgi birikiminin sembolizm yoluyla günümüze dek aktarılışı ve çağımızda modern astrolojinin bu bilgilere kattıkları üzerine ilginizi çekeceğini umduğum bilgiler paylaşacağım.

Bu Köşede Neler Olacak, Neler Anlatılcak?

Özetle, bana ayrılan bu değerli köşede, son yıllarda önemi giderek artan “Astroloji” hakkında farkındalık yaratmaya, astrolojinin ne olduğu veya tersten gidersek ne olmadığı, klişe yakıştırmalara rağmen neden bu kadar ilgi gördüğü, ne işe yaradığı ve ne amaçla kullanılabileceğini anlatmaya çalışacağım. Bunu yaparken de zaman zaman tarihi figürlerden, yaşanmış olaylardan yola çıkarak gezegen ve burçların birbirleriyle ilişkilerinin sonucu ortaya çıkan potansiyelleri örnekleyeceğim.

Burada pek çoğunuzun bekleyebileceği gibi zaman zaman önemli dönemsel gezegen hareketleri ve gezegenlerin burç değiştirdiği özel zamanlarda burçlar bazında olası etkilerinden de tabii ki söz edeceğim.

Ancak “Astroköşe”de sizlerin de ilgi ve desteğiyle yapmak istediğim şey, astroloji hakkında bugüne dek bilinen pek çok yanlışı gösterebilmek, gerçek astrolojinin ne olduğunu anlatabilmek ve kaynak gösterme yoluyla doğru bilgiye ulaşmanızı sağlayabilmek olacak. Böylece, giderek artan sayıda insanın astrolojiye duyduğu ilgiyle okuduğu yorumların, verilen mesajların daha doğru algılanabilmesine katkı sağlayabilmek en büyük arzum.

Buradan vereceğim örneklerden de zamanla göreceksiniz ki “astroloji”, bundan sonraki yıllarda hayatımızda, hem bizlere bahşedilmiş potansiyelleri zamanında ve doğru kullanma, hem de öngörü teknikleri aracığıyla fırsatları değerlendirebilme bağlamında çok daha önemli bir yer tutacak.

En önemlisi de buradan edineceğiniz bilgiler, en azından doğum haritalarınız ve orada vaat edilenlerin çözümlenmesi aşamasında değerli hocalarımın ve benim gibi bu işe gönül vermiş sevgili dostlarımın büyük emeklerle hazırladıkları yorum ve analizleri, çok daha farklı bir bakış açısıyla değerlendirebilmenizi sağlayacaktır.

Hayata baktığınız pencere değişecek desek abartmış olmayız. Konuya daha fazla ilgi duyup, belki benim gibi uzun süreli eğitimlere katılarak astrolojiyi derinlemesine öğrenmek isteyenleriniz de çıkabilecektir. O aşamada, öğrenmek isteyenlere evrenin sonsuz kütüphanesi her zaman açık olacaktır.

Astroloji ne yazık ki çok uzun yıllar boyunca çeşitli nedenlerle kötü bir şekilde yaftalanmış, safsata, aldatmaca ve fal olarak adlandırılmış. Oysa çok eski zamanlardan bugüne taşınabilenlerle bile elimizdeki bilgilerin ne müthiş gözlemler sonucu elde edilmiş olduğunu görmek, bunca emeğin boşa olmadığını düşündürmeye yetiyor.

Günümüzün istatistikleri niteliğindeki yüzbinlerce dokümantasyonun günümüz teknolojisiyle bir araya getirilerek yeni yeni kitaplaştırılıyor ve yayımlanıyor olması aslında kayıp gibi görünse de, insanlık için zararın neresinden dönülse kardır diye düşündürüyor.


Şu ana dek sizlere bu köşede astrolojiye ilişkin neler yapmak istediğimi anlattım. Şimdi haklı olarak soracaksınız;

  • Sen kimsin?
  • Ne oldu da bu konuya merak saldın?
  • Astroloji bilginin kaynağı nedir ve ne kadar güvenilir?

Astroloji- gamze

Ben kimim?

Ben Gamze Baklavacı Güzen; TED Ankara Koleji’nden 1979 yılında ve Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1983 yılında mezun olmuş bir mimarım. 1983 yılının son ayında evlenerek 1986 yılında kızımız Gizem’i dünyaya getirdim.

1983-2004 yılları arasında eşimle İstanbul’da açtığımız mimarlık bürosunda uzun yıllar serbest mimarlık yaptıktan sonra 2005 yılında Boğaziçi üniversitesi MAPES Yüksek Lisans programını (Master of Arts Program on European Studies) tamamladım. 2006 sonunda ofisteki görevimden ayrılıp 2007-2015 yılları arasında çeşitli firmaların Türkiye ve yurt dışı projelerinde proje ve tasarım koordinatörlüğü yaptım. 2015’ten itibaren de kendimi emekliye ayırarak ilgi alanlarıma, hobi olarak başlayan ve beni bugünlere taşıyan projelerime yöneldim.

Ne oldu da bu konuya merak saldım?

Astrolojiye ilgim hep vardı, ama bunun büyük bir merak ve tutkuya dönüşmesi, 2005 yılından itibaren yaşamımda kontrol edemediğim müthiş bir dönüşümle başladı. Babamı kaybettiğim 2005 yılından itibaren maddi ve manevi pek çok şeyin kontrolüm dışında elimden çıktığını, hiçbirine müdahale edemediğimi görüyor, hem de garip bir şekilde bunca üzüntü arasında kendi kabıma sığamadığımı, bir arayış içinde olduğumu gözlemliyordum.

Onca yıllık yaşamımda mutlaka çok fazla değişim yaşamıştım, ama 2005-2013 arasındaki süreçte, sahip olduğumu sandığım çok şey elimden kaymış, yerine şaşırtıcı şekilde mücadele gerektiren yepyeni koşullar gelmişti.

Bir yandan bu yeni hayata alışmaya çalışır, bir yandan da beni önüne katıp sürükleyen bu dönüşüme mantıklı ve ikna edici bir yanıt ararken astrolojiyi keşfettim. Belki de içgüdüsel olarak ayakta kalabilmek için kalan enerjimi bu konuya yönlendirip yaşamın getirdiklerini bu ilginç sembolizm içinde anlamlandırabileceğimi anladım. Aslında bir yandan da farkında olmadan kendi terapi yöntemimi yaratıyordum.

Astroloji bilgimin kaynağı nedir ve ne kadar güvenilir?

Sonunda astrolojinin ne olduğunu, evrensel işaretlerin, gökyüzü hareketlerinin neye göre ve nasıl yorumlandığını, belli işaret ve sembollerin farklı kombinasyonlarla nasıl apayrı potansiyeller yarattığını derinlemesine öğrenmek kararlılığıyla kendimi Astroloji Okulu’nun kurucusu çok değerli hocam Öner Döşer’in karşısında buluverdim.

Yıl 2014 idi ve ben artık bir astroloji öğrencisiydim. Temel Seviye, Orta Seviye, İleri seviye derken tam 3 yıllık zorlu bir eğitim ardından “Uluslararası Profesyonel Astrologlar Derneği-APAI” den diplomamı aldım. Hemen ardından da Horary (Soru Astrolojisi) eğitimimi de tamamladım.

Evet, artık bir astrolog olmuştum, ama sevgili hocamın dediği gibi, astrolojide öğrenme hiç bitmeyecek, o yüzden hepimiz önce ve hala birer öğrenci, sonra birer astroloğuz. Çünkü evren, sonsuz bir bilgi okyanusu.


Ve SONSÖZ; bugün sizlerle bu heyecanlı yolculuğa çıkarken, ilk yazımın yayıma hazırlandığı saatlerde, gökyüzünde YENİ AY Terazi burcuna henüz girmiş ve hepimize yepyeni başlangıçlar vaat ediyor olacak.

Yine birkaç gün önce, “büyüme, genişleme ve akademik bilgiyle özdeşleşmiş, en büyük iyicil” olarak bilinen gezegen “Jüpiter” ile, “eğitim, öğretim, güncel bilgi, iletişim, akıl ve zekayı” temsil eden “Merkür” de Akrep burcuna girdi.

*Gökyüzünün bizlere bugünlerde verdiği mesaj şu; Gizli ve örtülü kalmış, saklanmış, unutulmuş, bilinmeyen ne kadar bilgi varsa ortaya dökme, didikleme, araştırıp öğrenme zamanı.

Akrep burcu doğası gereği saklı ve gizli yürütülen, ortada görünmeyen hiçbir şeyi sevmez ve bir dedektif titizliğiyle araştırıp, ortaya çıkartan bir misyona sahiptir. Bu yıl, 8 Kasım 2018’e kadar gerçeklerle yüzleşmeye, bilmediklerimizi öğrenmeye hazırlanacağız. Ben de bu sayfayı hazırlarken araştırmaya, sizlerle öğrenmeye, büyümeye ve gelişmeye devam edeceğim.

Sağlık, heyecan, mutluluk dolu bir hafta diliyorum. Sevgi hep rehberiniz olsun.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu yazın!
İsminizi yazınız